19 Mart 2013

Laranjit ve açık havada doğal gıda

Geçen post'umda yazdığım gibi olmadı malesef rutin kontrolün hemen ardından ateş ve ayağını yere basamaması sebebiyle bir gece Güven Çocuk Acil'e, aynı sebeple Alev Hanım'a gittik. Tam bitti geçti derken Larenjit kapımız çaldı, Alev Hanım'a 2 sefer daha gittik. Şuan hastalığımız tam olarak iyileşmedi, ilaçlara devam. Bu haftasonuna kadar atmış olmayı planlıyoruz. Hastalığımızı biraz tanımak istersek; Larenjit (Kelime Anlamı = Gırtlak İltihabı eğer akut olursa adı KRUP oluyor)

 
Bilgiler; Pediatriportali.com‘dan…
Larangit ağzımızı açtığımızda gördüğümüz fariksin alt kısmı olan laringsin çeşitli baktri veya virüsler ile iltihaplanmasıdır. Bir çeşit üst solunum yolları enfeksiyonudur. Sıklıkla 6 ay -3 yaş arası çocuklarda gözlenir. Daha çok sonbahar ve kış aylarında gözlenir. Çocuklar veya bebekler sıklıkla havlar tarzda öksürük, bazen hızlı nefes alma veya nefes darlığı bazen hafif ateş ile bizlere başvururlar. Ön planda ses telleri bölgesini ilgilendirir.
Nasıl Bulaşır?
Virüsler doğrudan temasla, havaya karışan damlacıklarla veya virüsle bulaşık üst solunum yolu çıkartılarıyla kirlenen maddeler le temas sonucu bulaşır. Kuluçka süresi soğuk algınlığı virüsleri için 2-6 gün , grip virüsleri için ise 1-3 gün arasında değişir.
Belirtileri Nelerdir?
İlk günlerde burun akıntısı, hafif ateş, soğuk algınlığı belirtileri görülür. Bunlara hafif öksürük eklenebilir. Kısa sürede ses boğuklaşır. öksürük sesi havlamayı andırır. Belirtiler daha çok geceleri yoğunlaşır. Hafif öksürük 3-7 günde giderek geriler.
Soluk borusundan hava geçişi giderek zorlaşır. Burun kanatları hareket eder, göğüste kaburgalar arasının içeri doğru çekildiği görülür ve öksürük kötüleşir.
Ve bu hastalıkta malesef 2.tecrübemiz olduğundan; bulunduğu ortamı sık havalandırmak, soğuk buhar uygulamak gibi iyileşmesine yardımcı olmak için neler yapmamız gerektiğini biliyorduk. Alev Hanım'ın muayenehanesinde verilen kortizonlu soğuk buhar ilk etapta rahatlatıyor ancak saatler geçtikçe o gıcık öksürük geri geliyor. Akşamları bilhassa. Şimdi Ventolin şurup + akşamları rahat uyusun diye uyumadan hemen önce Zyrtec şurup veriyoruz. Bugün 5.gün artık iyileşmeyi umuyoruz. Geçen postumda da dedim hep diyeceğim: Çocuklar hasta olmasın!...

Onun dışında aklımı bu ara doğal beslenmeyle bozdum resmen. Tavuk almıyorum, hele Efe'ye asla yedirmiyorum. Amacım Organik Tavuk almak ama önce bulmam lazım. İpek Hanım'dan salça, mercimek, un, domates gibi bazı yiyecekleri sipariş verebiliyorum, hepsini oradan alabilmek her anlamda imkansız. Keşke bu tip alışveriş yapabileceğimiz daha büyük ve daha fazla sayıda marketler olsa. Keşke maddi olarak daha uygunca olabilse. Ama buna da şükür diyorum. Doğal yedirebildiğimiz herşey kardır neticede. Birde şu su işini çözersek rahat edeceğim. Temizliği konusunda hiçbir fikrimiz olmayan, damacana içinde günlerce duran suyu içmek ne derece sağlıklı bilmiyorum. Daha doğrusu sağlıksız bunu biliyorum. Şuan cam damacana ve 5'lik su alıp tüketip atmak mı??? aradayız henüz karar veremedik. Neyse çözdüğümüz zaman buraya da aktarırım. Herşey daha sağlıklı beslemek ve beslenebilmek için.

Evlatçık büyüdükçe hayaller değişiyor, onun büyümesiyle çeşitleniyor, gelişiyor. Mesela bugün onunla açık hava, doğayla iç içe bir yerlerde olabilmek fikri uçuşuyor aklımda. Kimbilir ne mutlu olur... Şu apartman dairesinde onu avutmaya çalışmak biraz boş bir uğraş, bu çocuğun, çocukların koşması oynaması lazım ama nasıl???...

Arkadaşlarım Figen, Canan ve Itır'ın bebekleri oldu, Aydilge, Mira ve Beril Hoşgeldiniz!... Artık hayatımızda 3 kızımız var :))

Hiç yorum yok: